: +90 216 369 1 369

Denizden Ve Güneşten Yıpranan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kum, güneş, deniz… Harika günler değil mi? Denizden çıkmadığımız tatil günleriyle hayli mutlu geçiyor zaman. Hele ki kıyı şeridinde yaşayanlar için denizle haşır neşir olunan vakitler daha çok. Fakat gelin görün ki; denizden ve güneşten saçlarımız yıpranıyor. Kum, klor ve tuzdan dolayı cansızlaşan, rengini kaybeden ve yıpranan saçlarımıza özel ilgi göstererek bu olumsuz etkilerden koruyabiliriz.

  • Öncelikle denize veya havuza girmeden önce saçınızı mutlaka ıslatmalısınız.
  • Saçlarınızı korumanız için bone takmanızı öneriyoruz fakat tatilde bone takmak pek tercih edilen bir durum olmadığı için saç bakımınıza önem vermelisiniz.
  • Saçınıza boya, balyaj, ombre gibi işlemler yapacaksanız bunun için tatil dönüşünü beklemenizi öneriyoruz. Çünkü bu gibi kimyasal işlemler güneşin zararlı etkilerini arttırıyor.
  • Denize veya havuza girmeden önce saçınıza koruyucu bir krem sürebilirsiniz.
  • Saç kurutma, fön ve maşa gibi işlemleri en aza indirgeyin.
  • Denizden veya havuzdan çıktıktan sonra saçlarınızı arındırmak için mutlaka yıkamalı ve bakım kremi ile bakım yapmalısınız.

Tabii bunların dışında saçınıza parlaklık, canlılık verecek ve bakımını sağlayacak maskeler de yapmalısınız.

Daha Parlak Saçlar İçin Maske

1 adet portakalın suyunu, 1 çorba kaşığı balı ve birkaç damla sandal ağacı yağını karıştırarak şampuandan sonra durulamada kullanın.

Veya birkaç damla badem yağını, bir ampul B vitamini ile karıştırarak saç uçlarınıza ve diplerine masaj yaparak sürün ve bekletebildiğiniz kadar bekletin.

Yıpranmış Saçlar İçin Maske

Bir adet muzu püre haline getirin. Birkaç damla badem yağı ile karıştırarak saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra maden suyu ile durulayın. Ve ardından standart şampuanlama işleminizi yapabilirsiniz. Şampuandan sonra saç kremi sürerseniz daha güzel bir sonuç alabilirsiniz.

Kuru Saçlar İçin Maske

Bir çorba kaşığı balı yarım fincan tam yağlı süt ile karıştırın ve saç derisine masaj yaparak uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra saçları yumuşatıcı etkisi olan bir şampuanla yıkayın.

Dökülen Saçlar İçin Maske

Saçınızın uzunluğuna göre 3 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 çorba kaşığı bal ve biraz tarçını karıştırarak macun kıvamına getirin. Saç derinize masaj yaparak uyguladıktan sonra 15 dakika bekletin. Yumuşatıcı etkisi olan bir şampuanla yıkayın. Haftada 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.