: +90 216 369 1 369

Düz Bir Karın İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Kim istemez ki düz bir karına sahip olmayı? Dar bir t-shirt ya da elbise giydiğimizde veya beli açık bir bluz giydiğimizde karnımızdan fırlayan göbeği kapamak için karnımızı içimize çekiyoruz ve bazen saatlerce böyle gezmek gerekiyor. Aslında düz bir karına sahip olmak sanıldığı kadar zor değil. Hatta karnımızı içimize çekip gezmekten daha kolay. Size yol gösterici olsun diye hazırladığımız düz bir karın için dikkat edilmesi gerekenler listemiz!

Şekerli İçeceklerden Uzak Durun

Canınız bir şey içmek istediğinde şekerli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü bu besinler insülin seviyesini yükselterek özellikle bel bölgesinde yağ olarak depolanmaktadır. “Light” olanları tercih ediyor olsanız dahi onlarda da yapay tatlandırıcılar olduğu için yine uzak durulması gerekenler arasında.

Gece Yemek Yemeyin

Gece canınız bir şey çekebilir. Fakat kendinize “dur” demeniz gerekiyor. Akşam saatlerinde yavaşlayan metabolizma hızınız yediklerinizi sindiremez ve karın ve bel bölgesinde yağ olarak birikir.

Yağlı Yiyecekleri Az Miktarda Tüketin

Yağlı süt ürünleri, kızartmalar, yağlı etler gibi gıdaları az miktarda tüketmeye dikkat edin. Çünkü bu gibi yağlı besinler fazla tüketildiğinde kolesterolü yükselterek yağların karın bölgesinde depolanmasına neden olur.

Glisemik İndeksi Düşük Besinler Tercih Edin

Kepekli ekmek, yoğurt, yulaf kepeği, bulgur, baklagiller, soya fasulyesi, barbunya fasulye, tatlı patates, yumurta, ıspanak, avokado, muz, elma gibi glisemik endeksi düşük besinler tercih edin. Düşük glisemik değer, karbonhidratları glikoza dönüştürme oranının düşüklüğünü ifade eder.

Hayatınıza Hareket Katın

Yürüyüş veya egzersiz yaparak yağlanmayı azaltabilirsiniz. Haftada 3-4 kere birer saatlik yürüyüşler kolesterolünüzü düşürmenize ve böylece yağlanmayı azaltmaya yardımcı olur. Bunun yanında mekik, şınav, yüzme, bisiklete binmek gibi karın kaslarınızı çalıştıracak fiziksel hareketlerle de karın ve bel bölgesindeki yağ yakımını destekleyebilirsiniz.