: +90 216 369 1 369

Elma Tipi Vücut İçin Beslenme Ve Egzersiz Önerileri

Kadınlarda sütun, elma, kum saatli, armut ve kereviz/çilek vücut tipi olmak üzere temel olarak beş farklı vücut tipi vardır. Sütun tipi vücut, adından da anlaşılacağı üzere erkeklerden duyduğumuz “sütun gibi hatun” sınıfına dahil olanlar. Bu nedenle bu grup hariç diğer dört grubun vücut özelliklerini, egzersiz ve beslenme planını sizlerle paylaşacağız.

Elma tipi vücutların karakteristik özelliklerinden başlayalım!

Elma tipinin en belirgin özelliği kalın bir beldir. Bunun yanında düz kalça ve büyük göğüsler de elma tipi vücudun tamamlayıcısı. Yani bel ve basen ölçüleri birbirine oldukça yakındır. Dikkat çekilmesi gereken nokta ise düzgün ve ince bacaklar ve büyük göğüsler.

Elma Tipi Vücudun Giymesi ve Giymemesi Gereken Şeyler

Bacakların ve göğüslerin dikkat çekilecek noktalar olduğunu söylemiştik. Kıyafet seçiminde de bunu aklınızdan çıkarmayın. Boyun, omuz, bacak ve göğüsleri ön plana çıkaracak kıyafetler seçebilirsiniz. Mini etekler favorin olabilir mesela. Üzerine salaş bir bluz veya gömlek ile de kombinleyebilirsiniz.

Elma Tipinin İdeal Vücut Ölçüsü

Bildiğiniz üzere kadınlarda kabul görmüş vücut ölçüleri 90-60-90. Elma tipinde bu ölçü ise 94-78-88.

Elma Tipi Vücut İçin Beslenme Önerileri

Diyetler her ne kadar kişiye özel olmalı ise de genel olarak elma tipi vücuda sahip kadınların beslenmesine dair birkaç öneride bulunmak istiyoruz.

Güne çay ile başlayabilirsiniz. Siyah çay, yeşil çay.. Ya da çay sevmeyenler kahve ile de başlayabilir. Kahvaltıda yumurta ve peynir gibi süt ve süt ürünlerini tercih edebilirsiniz. Yanında domates ve her türlü yeşillik tüketebilirsiniz. Fakat asla işlenmiş et tüketmeyin.

Basit karbonhidratlı kahvaltı gevreklerinin yerine ise müsli veya yulaf tercih edebilirsiniz.

Ara öğünlerde yani çok acıktığınızda kuru meyveler alabilirsiniz.

Öğle yemeklerinde ise sebze yemeklerini, haşlanmış kırmızı ve beyaz eti tercih edebilirsiniz. Kısaca önemli olan, yediğinizin yağsız olması ve normalde yediğinizden daha az olması.

Akşam yemeğinde ise yoğurt, salata ve hafif bir sebze yemeği yiyebilirsiniz. Artık gün bitmiş olacağı için kalorisi daha düşük şeyler tercih etmenizde fayda var.

Elma Tipi Vücut İçin Egzersiz Planı

Elma grubunun yağları, iç organlarda toplandığı için bu yağı hızlıca yakmanın en temel yolu kardiyovasküler hareketlerdir. Bunun için de yüzmeyi ve bisiklet sürmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca 1 saatlik bir egzersizi yarım saatlik parçalara bölerek yapmayı hedefleyin. İlk yarım saatte kendinizi daha az zorlarken, ikinci kısımda zorluk derecesini arttırabilirsiniz. Bunun yanında geniş kas gruplarını çalıştıran egzersizler yapabilirsiniz. Mesela kalça ve üst bacak kaslarınızı yürüyüşle veya egzersiz topu kullanarak çalıştırabilirsiniz.