: +90 216 369 1 369

Kereviz Tipi Vücut İçin Beslenme ve Egzersizleri

Elma, kum saati ve armut tipi vücutlardan sonra bugünkü konumuz kereviz tipi vücutlar.

Kereviz tipi vücutların karakteristik özelliklerinden başlayalım!

Kereviz tipinin en belirgin özelliği dikdörtgen şeklinde bir vücuda sahip olması. Yani omuz, bel ve kalçalar hemen hemen aynı ölçüdedir. Daha detaylı anlatmak gerekirse; geniş omuzlar, omuzlara simetrik kalçalar ve kıvrımsız düz bir bel. Bunun yanında göğüsler de normal boyutta ya da küçüktür. Bu vücut şekline aynı zamanda dikdörtgen, atletik veya gazete vücut tipi de deniliyor.

Kereviz Tipi Vücudun Giymesi ve Giymemesi Gereken Şeyler

Kereviz tipi vücuda sahipseniz hemen hemen tüm pantolonlar size yakışacaktır. Tabii en çok da düşük bel pantolonlar.. Oturtmalı yerine düz elbiseleri tercih edebilirsin. Bu arada en seveceğiniz nokta da şu; bacak, omuz ve sırt dekoltesi size en çok yakışan dekolteler. Derin yırtmaçlı düz bir elbise veya sırt dekolteli şık bir bluz ile hem dikkat çekici hem de şık olabilirsiniz.

Kereviz Tipinin İdeal Vücut Ölçüsü

Bildiğiniz üzere kadınlarda kabul görmüş vücut ölçüleri 90-60-90. Kereviz tipinde bu ölçü ise yaklaşık olarak 88-70-88.

Kereviz Tipi Vücut İçin Beslenme Önerileri

Kereviz tipi vücutların en şanslı olduğu nokta ise metabolizmalarının çok hızlı çalışması. Sık sık yemek yiyebilirsiniz.

Daha da güzeli abur cubur düşmanınız olmayabilir, tabii sağlığınıza zararlı o ayrı bir konu.

Yüksek proteinli bir kahvaltı gün içinde enerjinizi daha verimli şekilde depo eder.

Öğle yemeğinde sadece çorba ve salata gibi hafif şeyler yemeyi tercih etmeyin. Çünkü metabolizmanız hızlı çalıştığı için gün içinde bunları çabuk yakabilir ve enerji kaybedebilirsiniz. Bunun yerine balık veya et yemeği tercih edebilirsiniz.

Bunların dışında ise omega açısından zengin fındık ve çekirdekli besinler tüketebilirsiniz.

Kıvrımlı hatlarınızın oluşmasını istiyorsanız vücutta östrojen gibi etki yaratan soya, fasulye, rezene, hindiba, tofu gibi besinleri beslenme planınıza dahil edebilirsiniz.

Kereviz Tipi Vücut İçin Egzersiz Planı

Kereviz grubunun temel özelliği çok kilolu olmamalarına karşın orantısız bir vücuda sahip olmaları. Bu nedenle amaç vücuda kıvrım kazandırmak. Kol, kalça, vücudun alt bölümleri ve omuzlarda kas yapmak sizin için daha etkili olacaktır. Çökme kalkma hareketleri, omuzlara baskı uygulayan ağırlık kaldırma hareketlerini deneyebilir ve bunları bol bol tekrarlayabilirsiniz.

Bel bölgenize kıvrım kazandırmak için de çapraz bacak egzersizi içeren pilates etkili olacaktır.

Kardiyo egzersizlerinden ve uzun mesafe koşulardan uzak durmalısınız.