: +90 216 369 1 369

Korona Virüsü Etkisiyle Günlük Yaşam

Korona virüsü ne yazık ki tüm dünya ile birlikte bizleri de etkisi altına aldı. Kişisel ve toplumsal sağlığımızı koruma kaygısının yanına farklı alanlar da eklendi. Sosyal yaşamın askıya alınması ve ekonomik problemler bizleri kaygıya iten diğer nedenler haline geldi. Peki bu süreci kişisel olarak nasıl atlatmalıyız? Korona virüsünün etkileri bitene kadar stresle nasıl başa çıkmalıyız?

Öncelikle kabullenin; bu durumun size özel olmadığını bütün dünyanın aynı problem ile karşı karşıya olduğunun farkına varın. Hepimiz bunun sıkıntılarını çekiyoruz. Kendinizi şanssız, kötü enerjiyi çeken yapıda ya da kara bahtlı kör talihli olarak görmeyin. Stres ile başa çıkmanın temel kurallarından birincisi tüm gerçekliği ile olayı kabullenmek ile başlar.

Diğer bir kural; kabullenme sürecinin ardından bu şartlarda neler yapılabileceğini tasarlamaktır. Korona virüsünün yayılmasını azaltmak için sosyal izolasyon son derece önemli. Eğer imkanlarımız el veriyorsa bu süreci evde kalarak atlatın. Ama iş için dışarı çıkmamız gerekiyorsa uyarılar doğrultusunda hareket etmek en sağlıklısı.

Evde kaldığımız bu sürede neler yapabiliriz?

  • Ailemiz ile daha fazla vakit geçirebilir, kendimize zaman ayırabiliriz. Çok hızlı yaşadığımız bu çağda belkide yavaşlama bizlere olumlu gelecektir.
  • Evde geçirdiğimiz bu sürede öncelikle eğer evden çalışmaya devam edeceksek düzenimizi bozmamak adına iş yerindeki ritüellerimizi eve taşımak da fayda var. Çalışma saatleri, yemek molaları…
  • Boş olan vaktimizi değerlendirme adına farklı aktiviteler yapabiliriz; kitap okuma, egzersizler, yoga-meditasyon, resim çalışması, puzzle yapımı…
  • Kişisel ve mesleki gelişimimiz için kitap okumanın yanında videolar izleyebilir, online eğitimlerden faydalanabiliriz. Teknolojinin nimetlerinden yararlanabiliriz.

Unutmayın bu süreç elbette geçecek, sağlıklı ve sosyal hayatlarımıza devam edeceğiz. Ne kadar az stres ile atlatırsak faydadır. Ellerimizi bol bol yıkamayı, belirlenmiş hijyen kurallarına uymayı ihmal etmeyelim. Evlerimizde kalarak sürecin bitmesini sakinlik ile bekleyelim.

Hayat varsa umut da vardır.