: +90 216 369 1 369

Kum Saati Vücut Tipi İçin Beslenme ve Egzersizler

Sıra kum saati tipi vücuda sahip olanların vücut özelliklerini, egzersiz ve beslenme planını sizlerle paylaşmakta!

Kum saati tipi vücutların karakteristik özelliklerinden başlayalım!

Kum saati tipinin en belirgin özelliği kusursuza yakın bir vücudunun olması. Evet yanlış duymadınız, kum saati en ideal vücut tipi. Birbirine yakın genişlikte omuz ve kalça, dolgun göğüsler ve incecik bel. Hepimizin hayalindeki vücut tipi. Kum saati vücut tipinde olup olmadığınız anlamak için ince bel şart. Yani omzunuz ve kalçalarınız simetrik olsa dahil incecik bir bele sahip değilseniz maalesef kum saati değilsiniz.

Kum Saati Tipi Vücudun Giymesi ve Giymemesi Gereken Şeyler

Size neredeyse her şey yakışır. Belden oturtmalı elbiseler, balık elbiseler, kalem etek, kabarık etek, yuvarlak yaka, V yaka… Siz giyin istediğinizi özgürce.

Kum Saati Tipinin İdeal Vücut Ölçüsü

Bildiğiniz üzere kadınlarda kabul görmüş vücut ölçüleri 90-60-90. İşte kum saati de tam olarak aranan ölçüler; 90-60-90. Bu rakamlar 92-58-92 veya 88-56-88 olabilir, rakamlar değişse bile omuz ve kalçaların simetrikliği ve belin incecikliği değişmeyen şeyler olmalı.

Kum Saati Tipi Vücut İçin Beslenme Önerileri

Her istediğinizi özgürce giyebilirsiniz ama her istediğinizi maalesef yiyemezsiniz. Sizin için en ideali Akdeniz diyeti. Yani bol balıklı, zeytinli, domatesli, meyveli diyetler…

Doymuş yağ tüketmekten kaçınmalısınız. Et ürünü tüketecekseniz yağsız olmasına dikkat etmelisiniz.

Çok fazla karbonhidrat tüketmemeniz gerek. Canınız pilav gibi karbonhidrat içeren besinler çektiyse bunu en azından öğle saatlerinde yapabilirsiniz.

Şeker tüketimini de ne yazık ki kesmelisiniz. Bunun yerine meyve ve yoğurt ideal seçimler olacaktır.

5 gün boyunca sadece karpuz, 3 gün boyunca sadece salatalık yemek gibi radikal diyetlerden kaçınmalısınız. Daha uzun süreli olan diyet tercihleri ile daha kalıcı sonuçlar alabilirsiniz.

Kum Saati Tipi Vücut İçin Egzersiz Planı

Orantılı olarak kilo verebilen kum saati tipi vücutlar, özellikle sırt kaslarına odaklanabilir. Çünkü buradan kilo almaları daha kolaydır. Genellikle atletik yapılı olan bu tip için bokstan dansa sporun her çeşidi uygundur.

En güzeli ise aşırı spor yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü aşırı spor sonucu yağlar, kalçalarınıza ve üst bacaklarınıza gider. En ideali yavaş ve sağlıklı zayıflamak.