: +90 216 369 1 369

Sağlıklı Yaşam için Yeşil Çayın Faydaları

Sağlıklı yaşam tutkunlarının en sevdiği yeşil çay ile karşınızdayız. Siyah çay ile aynı bitkiden elde edilen yeşil çayın siyah çaydan farkı fermente edilmeden işlendiği için güçlü antioksidanları kaybetmemiş olması. Günümüzde popüler diye sanmayın ki önceden değeri bilinmiyormuş yeşil çayın. Bundan 5000 yıl önce de diş sağlığından kolesterolü düşürmeye pek çok sorunun tedavisinde kullanılan bir fenomenmiş kendisi.

Yeşil Çay ve Zayıflama

Yeşil çayın kalorisi sıfıra yakın olduğu için doya doya içebilirsiniz. Ayrıca açlık hissinizi bastırır ve metabolizmanızı hızlandırır.Fermente edilmediği için koruduğu antioksidanları ise yağ hücreleri parçalamada etkilidir. E tabii söylememiz gerek yok sanırım, yeşil çay tek başına yeterli olmayacaktır.

Yeşil Çay ve Kalp ve Damar Sağlığı

Yeşil çay antioksidan görevi gördüğü için damarları ve bütün dolaşım sistemini zararlı maddelerin etkisinden korur. Hipertansiyona sebep olan böbrekler tarafından salgılana enzimin etkisi de yeşil çay ile azaltılabiliyor. Burada bitmiyor yeşil çayın faydaları. LDL kolesterolünün birikmesinden kaynaklı ve tromboz olarak bilinen anormal kan pıhtılaşmasından kaynaklı damar tıkanıklığı riskini de azaltıyor. Tabii iyi geliyor diye abartmayın, çünkü kafeinin fazlası kan basıncını yükseltebilir ve çarpıntı yapabilir.

Yeşil Çay ve Kanser

Yapılan araştırmalar günde 2 bardak yeşil çay tüketmenin kanser gelişimini engellediğini gösteriyor. Şimdilik bu çalışmalar yetersiz olarak kabul edilse de siz yine de gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Zararı olmaz.

Cilde Faydası

Yeşil çayı ister için, ister cildinize direk uygulayın; cildinize iyi gelecektir. Cilt kanseri riskini azaltmadan güneş ışınlarının yaşlandırıcı etkisini azaltmaya kadar pek çok faydası var. Topikal olarak uygulamak için hazır yeşil çay maskeleri veya kremlerini tercih edebilirsiniz.

Birkaç madde ile de yeşil çayın faydalarını sıralamak gerekirse;

  • Güçlü bir antioksidan
  • Kansere karşı koruyucu
  • Kolesterol düşürücü
  • Kalp ve damar sağlığını koruyucu
  • Kan basıncını düşürücü
  • Diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucui
  • Metabolizma hızlandırıcı
  • Kilo vermede etkili
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici