: +90 216 369 1 369

Vücut Şekillendirme

Vücut Şekillendirme Nedir?

Vücut şekillendirme çeşitli nedenlerden dolayı görünüm bozukluğu olan vücutların daha estetik bir görüntüye kavuşması açısından başvurulan yöntemlere verilen isimdir. Bu amaçla kullanılan çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Vücut şekillendirme konusunda en bilinen yöntemlerin başında şekillendirme ameliyatları gelmektedir. Özellikle doğum ya da hızlı kilo alma ve verme gibi durumlardan dolayı ortaya çıkan şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılan bu ameliyatlar, kısa süre içerisinde vücudun görünümünün düzelmesine ve eskisinden daha güzel bir hal almasına olanak sağlamaktadır. Bunun yanında vücut şekillendirme konusunda daha sağlıklı olmasına rağmen, daha uzun vadede etkisini gösteren bir yöntem de spor ve vücut geliştirme programlarıdır. Spor ve şekillendirme programlarının düzenli yapılması durumunda ameliyattan daha etkili sonuçlar vermektedir. Ancak spor ile birlikte dengeli ve sağlıklı beslenmeye de uyulması gereklidir.

Vücut Şekillendirme Programı

Vücudun daha estetik bir şekle ulaşması için spor ve çeşitli antrenmanlar yapmak isteyen kişiler bunu bir program çerçevesinde yapmalıdır. Unutulmamalıdır ki vücut şekillendirme için yapılması gereken hareketlerinin çok yoğun bir şekilde yapılması değil; az da olsa düzenli yapılması önemlidir. Şekillendirme için bir spor salonuna kaydolmak ve orada verilen programa uyum sağlayarak devam etmek mümkündür. Ancak evde bu işlemi yapmak isteyenler için de çeşitli programlar bulunmaktadır. Evde vücut şekillendirme hareketleri yapmak isteyen kişiler, bunun için kolaydan zora doğru giden bir çizgide çalışmalarını yapmalıdır. Bir anda vücuda yüklenmek ve ağır hareketlerden başlamak daha olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. İnternet üzerinden çok farklı beslenme ve vücut şekillendirme programlarına ulaşma olanağı vardır. Bu programlar arasından bireyler kendilerine uygun gördüklerinden birini seçmelidir. Ancak programların rastgele kişiler tarafından değil, uzmanlar tarafından hazırlanmış olmasına da dikkat edilmelidir. İnternette yer alan bilgi kirliliğinin kurbanı olunmaması gereklidir.

Vücut Şekillendirme Hareketleri

Vücut şekillendirme için bir spor salonuna kaydolan kişiler, yapmaları gereken hareketleri zaten burada öğrenmektedir. Evde kendi başına bu işi yapmak isteyenler için de aletli ve aletsiz çok sayıda hareket bulunmaktadır. Her hareketin etkili olduğu bölgeler vardır. Şekillendirme hangi bölge için isteniliyorsa o bölgeye uygun hareketler yapılmalıdır. Eğer tüm vücudun çalıştırılması isteniliyorsa, hareketler karışık olarak kombine edilmelidir. Şnav hareketi, vücut şekillendirme konusunda en çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan hareketlerden biridir. Hem sırt hem de karın bölgesinin çalıştırılmasına yarayan bu hareket, giderek artan miktarlarda yapıldığında faydalıdır. Bunun yanında sıklıkla kullanılan bir diğer hareket de barfikstir. Kol ve sırt kaslarının çalıştırılmasında etkili olan barfiks hareketi de şnavda olduğu gibi giderek artan şekilde yapılmalıdır. Evde yapılacak basit vücut şekillendirme hareketlerinden biri de mekik hareketidir. Bu hareket de karın ve sırt kaslarının çalıştırılmasına ve bu bölgelerin daha şekilli hale gelmesine olanak sağlamaktadır.

Vücut Şekillendirme Uygulamaları

Vücudun daha güzel bir görünüme sahip olması için kullanılan çok farklı uygulamalar vardır. Bu uygulamaların her birinin yararı olmakla birlikte, bazıları sağlık açısından daha yararlıdır. Vücut şekillendirme konusunda en faydalı uygulama spordur. Gerek spor salonunda ve gerekse de evde kolaylıkla yapılabilecek spor uygulamaları sayesinde uzun vadede sağlıklı ve şekilli bir vücuda sahip olmak mümkündür. Ayrıca çeşitli estetik cerrahi yöntemlerine de bu doğrultuda başvurulmaktadır. Ancak çok acil ya da problemli bir durum söz konusu değilse, cerrahi yöntemlere başvurmak için acele edilmemelidir.

Vücut Şekillendirme Aleti

Vücut şekillendirme konusunda bireylere destek olan çok sayıda alet vardır. Spor salonlarında bu aletleri bir arada bulabilmek ve hepsinden yararlanmak mümkündür. Spor salonu yerine evde şekillendirme egzersizleri yapmak isteyen kişiler de bu aletleri spor malzemeleri satan mağazalardan kolayca temin edebilmektedir. Bu aletlerin bazıları çok fazla yer kapladığı için evler açısından uygun değildir. Ancak evlerde de rahatlıkla kullanılabilecek çok sayıda spor aleti vardır. Bunların başında klasik olarak dambıllar ve değişik boyutlardaki ağırlıklar gelmektedir. Ağırlıklara ek olarak kapı çerçevelerine sabitlenebilen ya da koridorun iki duvarı arasına sabitlenebilen barfiks direkleri de evler için son derece uygundur. Bunların haricinde mekik sehpaları da ev içinde kullanmak için avantajlıdır. Mekik sehpaları yalnızca mekik çekmeye yaramaz. Bunun dışında çok farklı hareketin yapılabilmesine de olanak tanıyacak şekilde tasarlanmıştır. Evlerde kolayca kullanılabilecek bir diğer şekillendirme aleti de direnç bantlarıdır. Direnç lastiği olarak da adlandırılan bu ürünlerin de şekillendirme için faydası vardır.

Vücut Şekillendirme Fiyatları

Daha güzel ve estetik bir vücut görünüme sahip olmak isteyen kişiler birtakım maliyetleri de göğüslemek zorundadır. Yapılacak işlemin türüne göre bu maliyet bazen çok yüksek ve bazen de çok düşüktür. Şekillendirme konusunda en pahalı olan yöntem cerrahi yöntemlerdir. Üstelik bu yöntemler çok acil olmayan durumlarda tavsiye edilmemektedir. Şekillendirme uygulamaları içerisinde spor salonuna gitmek de orta derecede maliyete sahiptir. Uzun vadeli olarak spor salonuna gitmek için de bir miktar para ödenmesi gereklidir. Spor salonun kalitesi ve sunduğu olanaklar fiyat konusunda belirleyicidir. Bu konuda en düşük maliyetli yöntem ise evde basit hareketler ile çalışmak ya da basit şekillendirme aletleri ile evde antrenman yapmaktır. Bir defa para verilerek alınacak olan vücut şekillendirme aletleri ile ömür boyunca egzersiz yapmak mümkündür.