: +90 216 369 1 369

Vücut Tipinize Göre Egzersiz Önerileri

VÜCUT TİPİNİZE GÖRE EGZERSİZ ÖNERİLERİ

Vücut tipinize uygun egzersizi seçmek de egzersiz yapmak kadar önemli. Eğer vücudunuzu şekle sokmak için egzersiz yapmaya karar verdiyseniz öncelikle vücut tipinizi tanımalı ardından sonuç alabilmek için vücut tipiniz için en etkili egzersizleri yapmalısınız. Saç tipinize veya cilt tipinize uygun bakım yapmak gibi vücudunuzu forma sokmak için vücut tipinize uygun hazırlanmış egzersiz planına ihtiyacınız var.

O halde önce vücut şeklimizi tanıyalım, sonra da egzersizlerimizi inceleyelim.

Elma Tipi Vücut Yapısı

Bu vücut tipinde kilolarınız genellikle orta kısımda toplanmıştır ve alt kısım küçük ve dardır. Bunun sebebi ise çok yemiş olmak ve hareketsiz kalmış olmaktır. Ve ne yazık ki iç organların etrafı yağlanmış olduğu için diğer vücut tiplerinden daha tehlikeli olabilmektedir.

Elma Tipi Vücut İçin Egzersiz Planı

İç organlarınıza dek varan yağlanma için en etkili yöntem kardiyovasküler hareketlerdir. Yüzme ve bisiklet sürmek en etkili karar olacaktır. Bunun yanında tüm hareketleri gün içinde tek seferde yapmak yerine yarımşar saatlik iki bölüme ayırmak daha güzel sonuç verecektir. Örneğin 15 dakika bisiklet sürdükten veya yüzdükten sonra biraz daha zorlu hareketlerden oluşan egzersizlerle devam edebilirsiniz. İlerleme kaydettikçe programınıza yokuş yukarı çıkma veya engebe ekleyerek zorluk derecesini arttırabilirsiniz. Aynı anda daha geniş kas gruplarını çalıştıracak egzersizler yapmaya özen gösterin. Yürüyüş yaparak veya egzersiz topunu kaldırarak kalça ve üst bacak kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Ayaklarınızı topun üzerinde dinlendirin ve vücudunuzun alt kısmını sıkın. Vücudunuz düz olacak şekilde kalçanızı kaldırın. Vücudunuzun orta bölümünü daha fazla zorlamak istiyorsanız bu hareketleri topun üzerinde yapabilirsiniz.

Armut Tipi Vücut Yapısı

Kilonun kalçada ve basende toplandığı vücut tipidir. Bel ve karın bölgesi ince  ve omuz, kalçaya göre daha dardır.

Armut Tipi Vücut İçin Egzersiz Planı

Genetik olarak kadınların vücut yağları kalçada ve basende toplanmaya meyillidir. Ve burada biriken yağları yakmak da en zor iştir.

Bisiklete binmek vücudun alt kısmında kas yapacağı için bisiklete binmekten kaçınmalısınız. Koşmak sizin için en uygun hareket şeklidir. Yan yatıp bacak kaldırma gibi basit pilates hareketleri ile bacak kaslarınızı esnetebilir, yoga ile omuz kaslarınızı açabilirsiniz, şınav çekerek ise kol kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Molalı egzersiz yapmak daha etkili olacaktır. Örneğin artıp yükselen hız ile koşu veya yürüyüş yapabilirsiniz. Çünkü yavaşlayıp hızlanan süreçler daha etkili yağ yakmanızı sağlayacaktır. Armut vücut tipinde olanlar ne yazık ki diğer vücut tiplerine göre daha fazla çalışmak zorundadır. Bu yüzden de mola vererek egzersiz yapmak sizin için de daha iyi olacaktır.

Kereviz Tipi Vücut Yapısı

Çok kilolu olmayan bu vücut tipinin orantısız bir yapısı vardır. Omuz, bel ve kalça hemen hemen eşit olduğu için kıvrım kazandırmak gerekir.

Kereviz Tipi Vücut İçin Egzersiz Planı

Amaç daha çok vücuda kıvrım kazandırmak olduğu için kardiyodan ziyade, kollarda, omuzlarda ve kalça ve vücudun orta ve alt kesimlerinde kas yapmaya odaklanmak gerekiyor. Bunun için ise ağırlık hareketleri ve çömelme hareketleri çalışmak ve bol tekrarlı setler yapmak işe daha çok yarayacaktır. Çökme ve kalkma hareketleri yaparken omuza ağırlık uygulanması tavsiye ediliyor. Örneğin çömelmiş vaziyetteyken dumble ağırlıklarını omzunuza kaldırın ve kalkarken ağırlıkları da başınızın yukarısına doğru itin. Bunun yanında MTB yürüyüşü denilen yürürken bacak ve alt vücudu sıkıp bırakma hareketlerinden oluşan egzersiz de istenilen bölgelere etki edecektir. Son olarak şunu da yapabilirsiniz. Bir egzersiz topunun üzerine bacaklarınızı uzatın, iki eliniz de yukarı bakacak şekilde dumble kaldırın, kollarınızı kasarak ağırlıkları vücudunuzun üzerine doğru kaldırın ve indirin ve bunu tekrar edin.

Kum Saati Vücut Tipi

Omuz ve kalça birbirine yakın genişlikte olup ince bir bele sahiptirler.

Kum Saati Vücut Tipi İçin Egzersiz Planı

Bu vücut tipine sahip olanlar, denetimden uzak olduklarında biçimsiz bir şekle sahip olacakları gibi, kısa sürede şekle giren, fit bir vücut yapısına sahiptirler. Ayrıca atletik yapıları vardır, geniş omuzludur ve duruşları kuvvetlidir. Sert bir program uygulayarak çabuk sonuç almak mümkün. Bokstan dansa her türlü spor sizin için uygun. Özellikle sütyen askısı çevresinde kilo almanız mümkün olduğundan sırt kaslarınızı çalıştıracak hareketleri tercih etmelisiniz. 1 metrelik elastik sırt bantları bunun için oldukça uygun.

Vücut tiplerini ve uygun egzersiz hareketlerini birlikte inceledik. Spor yaptığınız halde vücudunuzu forma sokamıyorsanız, işe vücudunuzu tanımakla başlamalısınız. Formunuzu koruduğunuz günler dilerim!