: +90 216 369 1 369

Yağ Yakımını Hızlandıran 12 Besin

Kilo vermek istiyorsanız diyetinizde yağ yakımını hızlandıran besinlere yer açmalısınız. Bu besinler metabolizmanızı hızlandırarak normale göre daha fazla yağ yakılmasını sağlamaktadır. Fakat size önerimiz, bu besinleri tüketmeden önce midenizin bu besinlere hassas olup olmadığına dikkat edin. Bu besinlerle beraber doğru egzersizlerle diyet programınızı desteklemeniz daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Tarçın

İştahı bastırma özelliğine sahip olan tarçın, yağ yakımını ve kilo vermeyi kolaylaştırıyor. İçeriğindeki metil hidroksi kalkon polimeri (MHKP) sayesinde kandaki glikoz seviyesini de düşürdüğü bilinmektedir.

Keten Tohumu

Omega yağ asitleri bakımından zengin olan keten tohumu,yağ yakımını hızlandırarak yağın vücutta depolanmasını önler. Fakati alesinde meme ve rahim kanseri olanlar ile kan sulandırıcı kullananların keten tohumu tüketmesi tavsiye edilmiyor.

Zencefil

İçeriğindeki gingerol sayesinde metabolizmanızın %20 daha fazla çalışmasını sağladığı görülmüştür. Aynı zamanda kan damarlarının genişlemesini ve kan akışının artmasını sağlayan zencefil, yağ yakımı için mükemmel bir baharattır.

Kırmızı Biber

İçeriğindeki capsaicin bileşeni metobalizmanın hızlanmasını sağlar. Kalp atışlarını hızlandırarak vücudunuzu kötü yağlardan arındırmaya yardımcı olur.

Sarımsak

Antioksidan özelliğine sahip sarımsak insülin seviyesini düzenleyerek tokluk hissi yaratır.

Yağsız Et

Sizi en uzun süreli tok tutacak şey proteindir. Protein alma konusunda ise en akıllı seçim derisiz tavuk göğsü ve bazı biftek parçaları olacaktır. Bu tür etler sindirim sırasında daha çok kalori harcamanızı sağlayacaktır.

Somon

Çoğu balık yağ oranı olarak düşüktür. Ayrıca somon ve omega-3 içeren diğer balıklar “leptin” hormonunun seviyesini yükselterek daha çok kalori yakılmasını sağlar.

Yumurta

Sadece 75 kalori olan yumurtada bol miktarda protein bulunuyor. Bu nedenle yumurtanın sindirimi sırasında vücut daha fazla kalori yakıyor.

Yağsız Süt

İçeriğindeki kalsiyum, yağ yakımını destekleyen en önemli maddedir. Mideyi terk etmesi daha uzun sürer ve yağsız süt ve süt ürünleri, kilo vermeyi desteklemektedir.

Kahve

Metabolizmayı hızlandırıp daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Tabii frappuccino ve mocha gibi ekstra kalorileri unutmak gerek.

Yeşil Çay

İçeriğindeki EGCG bileşeni beynin ve sinir sisteminin daha çok çalışmasını sağlar. Ayrıca yağ yakımında uyarıcı etkiye sahip olan yeşil çay, kalori alımını yavaşlatmaktadır.

Elma Sirkesi

Yağ yakmaktan ziyade tokluk hissi veren sirke, açlık hissinizi bastırarak gün içinde daha az atıştırmanızı sağlar. Fakat yine de bazı araştırmalara göre vücuttaki yağları kırmaya yardımcı olduğu söylenmektedir.