: +90 216 369 1 369

Yaza İnce Girmenin İpuçları

Modern çağ insanının en büyük problemidir fazla kiloları. Haliyle yaz mevsiminin yaklaşması da kilolu insanların korkulu rüyası olur. Masa başı işler, maddi sıkıntılar, çevresel koşullar insanın psikolojisini olumsuz yönde etkiler ve enerji düşüklüğüne sebep olur. Bunun sonucunda insanın yeme-içme alışkanlığı da düzensizleşmeye ve sağlıksızlaşmaya başlar. Vakti olmayan kişi hazır gıdalara, morali bozuk olan tatlıya çikolataya yönelir. Durum böyle olunca da fazla kilolar kaçınılmaz bir gerçek olarak vücutlarda kendini göstermeye başlar.

Fazla kilolardan kurtulmanın en önemli püf noktası kararlı olmaktır. Kilolar, günlük telaşlar arasında ihmal edilen bedenlerin bir sağlık problemidir. Eğer, kararlı bir şekilde basit birkaç püf noktası ile günlük yaşantınıza sihirli dokunuşlar yapabilirseniz, fazla kilolarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

İşte sizler için düzenlediğimiz, sağlıklı ve kaliteli yaşamanın da formülü sayılabilecek basit ip uçları:

1) Bol Su İçmek

Vücudumuzun %70’i sudan oluşur. Su, her şeyi olduğu gibi vücudu da temizler. İçtiğiniz çay, kahve, ve diğer içecekler suyun yaptığı görevi yapmaz.  Günde en az 2 litre su içmek hem sizi zinde tutacak, hem de sindirimi düzene sokarak birçok insanın problemi olan kabızlık sorununun önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

2) Az Ama Sık Yemek

Çok aç olarak oturulan sofralarda yenen fazla yemekler vücutta yağ olarak depolanır. Eğer siz ana öğün aralarında ara öğünlerle beslenmenizi destekleyip aç kalmamaya dikkat ederseniz, hem ana öğünlerde yediğiniz yemeğin porsiyonu küçülür hem de vücudunuz aç kalmayacağını düşünerek fazladan yağ depolamaz. Az az ama sık sık yemek yemek kilo vermenin yanı sıra sağlıklı yaşamın da altın kuralıdır.

3) Tok Tutan Lifli Gıdalar Tüketmek

Az az sık sık yemelisiniz dedik ama öğünlerinizde yediğiniz yiyeceklerin zenginliği de önemlidir kilo verirken. Lifli gıdalar besin değeri yüksek tok tutan yiyeceklerdir. İşte birkaç lifli gıda tüketim önerisi:

Tahıllar:

Öğünlerinizde beyaz ekmek ya da mayalı hamurişleri yerine kullanabileceğiniz çavdarlı, buğdaylı, kepekli, yulaflı ekmek çeşitleri kan şekerinizi düzene sokar ve tokluk hissini arttırır.

Kuru Yemişler:

Kahvaltılarda ya da ara öğünlerinizde yiyebileceğiniz ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler uzun süre tok kalmanıza yardımcıdır.

Baklagiller:

Mercimek, bakla, nohut gibi zengin lif kaynağı olan bu yiyecekler haftada en az 2 kere ana öğünlerinizde bulundurmanız gereken gıdalardandır.

Sebze ve Meyveler:

Suyunu sıktığınızda posası kalan, elma, portakal, havuç, kabak, brokoli gibi gıdalar bu gruba girmektedir. Öğünlerde kullanılması gereken gıdalardandır.

4) Metabolizmayı Hızlandırmak

Genetik yapısı olarak her vücut birbirinden farklı çalışır. Metabolizması yavaş olanlar için kilo vermek biraz daha zordur. Ancak birkaç püf noktası ile metabolizmayı hızlandırmak da mümkün:

Yeşil Çay:

Karışık otlu çaylar sindirime zarar verir ancak her gün içeceğiniz 1 bardak yeşil çay hem sindiriminize yardımcı olur, hem de vücuttaki ödemi atarak daha ince bir fiziğe sahip olmanızı sağlar.

Kahve:

Kahve vücudumuz için önemli bir uyarıcıdır. Her gün içeceğiniz bir fincan şekersiz kahve hem sindirime hem de uyarıcı etkisi ile yağ yakımına yardımcı olur.

Tarçın:

Her gün yiyeceğiniz 1 çay kaşığı tarçın hazmı kolaylaştırarak sindirime yardımcı olur. Sütle birlikte tüketeceğiniz tarçın, tatlı yeme isteğinizi de bastıracaktır.

5) Spor Yapmak

Yeme-içme alışkanlığınızı düzene soktuktan sonra kilo vermek için spor yapmak şart. Gün içerisinde alınan kalorilerin atılması ve metabolizmanın hızlanması için günde en az yarım saat spor yapılmalıdır. Tempolu yürüyüş yapmak da en etkili sporlardan birisidir. Çalışan biriyseniz ve spor için vakit bulamıyorsanız, eğer iş yeriniz yakınsa yürüyerek gidip gelmeyi, uzaksa da otobüsten bir durak erken inerek yürümeyi tercih ederek bu açığı kapatabilirsiniz.