: +90 216 369 1 369

Yüzümüzü Güldüren Güneşin Yüzümüzü Güldüren Faydaları

Güneşin zararlarını çokça duyduk. Artan sanayileşme ve teknoloji yüzünden güneş ışınlarının zararlı ışınları ozon tabakasında kırılmadan direkt olarak yeryüzüne geliyor. Fakat; bu zararlardan bahsedilirken önemli bir kısmı yok sayıyoruz: Güneşin faydaları. “Güneş girmeyen eve doktor girer” atasözü üzerine şöyle bir kafa yorsak dahi, geçmişten günümüze gelen yadsınamaz faydasını görürüz güneşin.

D Vitamini Deposu

Güneş tam bir D vitamini deposu. Vücudumuzun D vitamini ihtiyacı büyük ölçüde güneşten sağlanır. Günde sadece 5 dakika güneşlenerek bile kemik erimesi, depresyon, kanser gibi hastalıkların önüne geçebiliriz. Ayrıca D vitamini, kalsiyum ve fosfor gibi büyümede etkili değerlerin emilimine yardımcı olduğu için özellikle çocukların büyümesi için oldukça gerekli. Tabii güneşin yararını görmek için zararlı etkenlerine karşı yüksek faktörlü güvenilir bir güneş kremi sürmek gibi önlemlerimizi almalıyız. Ve de maruz kalınan ultraviyole ışınlarının radyasyon yayan etkisinden vücudu koruyor.

Kan Basıncını Düşürür

Güneşteki ultraviyole ışınlarına maruz kaldığınızda salgılanan nitrit oksit isimli bileşen kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor. Edinburgh Üniversitesi dermatologlarının 34 denekle yaptığı deneyde ultraviyole ve ısı lambalarına maruz bırakılan deneklerde sadece ısı lambaları maruz bırakılanlara göre daha düşük kan basıncı tespit edildi. Tabii radyasyondan korumak için herkese D vitamini takviyesi de yapılmış.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendiren güneş ışınları aynı zamanda bağışıklık sisteminde fazla hareketli olan işlevleri bastırır. Sedef hastalığı tedavisinde güneş ışınlarının kullanılmasını buna örnek olarak gösterebiliriz. Güneş ışınlarının bağışıklık sistemini güçlendirmesinin arkasında beyaz kan hücrelerini arttırması yatıyor. Güneş ışınları hastalıklarla savaşmada önemli rol oynayan beyaz kan hücresi sayısını arttırıyor.

Alzheimer

Alzheimer hastalığının etkisini azaltıcı etkisi olan güneş yine yapılan bir deneyle bunu kanıtlıyor. Sabah 9’dan akşam 6’ya kadar güneş ışınlarına maruz kalan Alzheimer hastalarının mental testlerinde gelişme, depresyon semptomlarında azalma ve hastalık etkilerinde azalma görülmüş.

Ve kanser riskini düşürmek, cilt hastalıklarından korumak, uyku kalitesini arttırmak gibi daha pek çok faydası bulunuyor. Camdan izlediğiniz güneşin size hiç bir faydası yok. Üşenmeyin ve dışarı çıkın. Vücudumuz yaz aylarında biriktirdiği D vitaminini kış aylarında kullanmak üzere saklar. Tüm bu sebeplerden dolayı güneşin tadını çıkarın!